
Motorola DIMETRA™ Connect
Bibehåll kontakten med automatisk roaming mellan LTE och TETRA.

Visionen med Celab Command and Control Concept (4:c) är att tillhandahålla en samling applikationer och tjänster som låter organisationer arbeta proaktivt med ledning och styrning. Kort sagt en uppsättning verktyg som låter er förutse (foresee) nästa steg i uppdraget.
Produktfamiljen består av flera lösningar för både central och mobil ledning samt molntjänster för effektivare kommunikation, resursstyrning och informationsspridning.
Vissa av lösningarna i serien har uppstått separat men vi har länge strävat mot att skapa synergier dem emellan för att ge tydligare vinster för ledning och resursstyrning. Idag utgör de delar i ett gemensamt koncept snarare än fristående system och är därför samlade under samma varumärke.

Modulbaserad operatörsplattform som kan skalas efter behov avseende både kapacitet och funktion. Förutom kommunikationshantering för TETRA/RAKEL erbjuder systemet möjligheter för geografisk information, ärendehantering, resursstyrning och fjärrstyrning.
Mobilt ledningsstöd utvecklat för att förenkla ärende- och statushantering mellan fordonet och SOS Alarm och/eller annan ledningscentral. Erbjuder bl.a. presentation av larminformation och navigation direkt till ärendets destination samt effektiv statusrapportering.
Browser-baserad vagnhallsdisplay som snabbt och kostnadseffektivt kan presentera inkommande larm på flera platser i organisationen. Mellan larmen kan lokalt trafikläge, väderprognoser, kalendrar och valfria webbsidor eller filer presenteras på skärmarna.
Automatiseringslösning som kan generera flöden baserat på händelser. Flödena kan styras olika med hänsyn till egenskaper hos avsändare, mottagare, funktion, geografi och/eller tid - oberoende av vilka ingående eller utgående tekniker/protokoll som önskas.

Bibehåll kontakten med automatisk roaming mellan LTE och TETRA.

Virtuellt komradiosystem via befintlig uppkoppling


5G-router för tillfälliga förbindelser i begränsad skala


5G-router för tillämpningar när trådade förbindelser inte är tillgänglig


5G adapter/modem som kan monteras utomhus

Integrera fysiska radiosystem till Motorola WAVE PTX plattformen
Gateway för att integrera fysiska radiosystem med TASSTA PTToC


DMR-repeater med upp till 50W uteffekt under kontinuerlig drift

Lösning för trunkad radiokommunikation i små MOTOTRBO-system.

Decentraliserad lösning för trunkad radiokommunikation i MOTOTRBO-system.


Smidig kapslad repeater för punktförstärkning

Utöka täckningsområdet för DMR-nätet lokalt eller expandera radionätet till fler platser.